Craiova Running Club la Alba Iulia City Race

In weekendul 13-15 martie 2015 membrii clubului nostru au participat la prima cursa a primaverii, Alba Iulia City Race.  Evenimentul organizat de Asociatia “Sport la orice varsta” si sprijinit de autoritatile orasului a cuprins 3 curse de alergare mixta, imbinand platul pe asfalt cu alegarea de tip trail si montana: Semimaraton, Cros de 10 km si Kidsrace – 2 km.

Intr-o atmosfera generala extrem de placuta si bucurandu-se de vremea buna, aproximativ 700 de concurenti s-au asezat la linia de start, alergatori de top ai Romaniei amestecandu-se cu amatori de toate varstele. Craiova Running Club a fost reprezentat de 23 de sportivi, fiecare dintre ei reusind sa termine cu bine cursa in care a luat startul si considerand experienta ca fiind una reusita.

11051807_976587049019020_2590076920768273077_n

Cele mai importante rezultate au fost:

Marius Busca: locul I la Cros – Categoria Masculin 35 – 50 ani si locul VI la Cros – Open General;

Marius Ionescu: locul II la Semimaraton – Categoria Masculin 22 – 35 ani si locul II la Semimaraton – Open General;

Yolanda Ruiz Pino: locul II la Semimaraton – Categoria Feminin 35 – 50 ani;

Mihaela Popescu: locul IX la Semimaraton – Open Feminin.

 

Ne bucuram ca alaturi de noi a debutat la cursele de alergare de masa Radu Stoian, 16 ani, care a luat startul in proba de Cros. Fericirea sa de dupa finish ne-a convins ca isi va onora promisiunea si va continua sa participe la astfel de evenimente.

 

Denisa Simion a mai participat la crosuri, insa a fost pentru prima data cand a luat startul intr-unul de trail:

Mi-a placut foarte mult aceasta cursa. Stiam ca va fi greu, dar frumusetea traseului a facut cursa mai usoara. Ce mi-a placut cel mai mult a fost atmosfera de la locul de start/finish. Este placut sa vezi multi oameni pasionati de alergare, este extrem de motivant pentru mine. As recomanda tuturor carora le place miscarea sa incerce sa alerge un cros de acest gen, pentru a simti placerea primirii unei medalii.”

Andreea Draniceanu:

“Este a doua oara cand particip la aceasta cursa si imi doresc sa devina o traditie. Cum Alba Iulia este orasul meu natal, a fost o placere sa revad in alergare centrul istoric si imprejurimile.”

Marius Busca  a castigat proba de cros la categoria sa de varsta si s-a clasat pe locul 6 la general:

“Cursa de 10.4 km, la care eu am luat startul a fost destul de solicitanta pt mine avand in vedere ca de 2 luni ma pregatesc pentru distante mai scurte, 3000m. In plus, a trebuit sa fac fata unor adversari mai tineri, toti atleti profesionisti. Am reusit sa tin pasul cu ei aproape pana la final, terminand in primii 6 la general.

Ca si anul trecut atmosfera a fost “incinsa”, plina de dorinta tuturor de alerga pe distantele alese si incercarea lor de a se autodepasi; concurentii au fost minunati, dornici de miscare si sa alerge in locuri pitoresti.

Traseele au pus in valoare zona turistica a Cetatii Alba Carolina, dar si frumusetea padurii de pe masivul Mamut. Ma bucur enorm sa vad atatia oameni dornici de miscare, sunt mandru de colectivul meu de la Craiova Running Club care au fost prezenti intr-un numar mare la start. Speram ca prin actiunile noastre sa atragem cat mai multi doritori de miscare si de sport.”

 

Plusurile evenimentului:

– numarul mare de sportivi de top participanti;

– kitul de participare generos;

– atmosfera generala de pe toata durata evenimentului;

– reduceri la cazare pentru participanti;

– traseu bine marcat, cu portiuni superbe – in special in Cetate;

– voluntari activi si numerosi;

– premii consistente si numeroase.

Minusuri:

– mici scapari de punctualitate si comunicare legate de festivitatea de premiere.

 

Felicitam organizatorii pentru evenimentul frumos prin care au reusit sa promoveze atat alergarea, cat si orasul Alba Iulia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *